A A A

Palenie szkodzi jamie ustnej

 

 

Chociaż ogólnie wiadomo, jak szkodliwie działa palenie papierosów, cygar i fajek na organizm to nałogowych palaczy w Polsce jest niestety bardzo wielu. Są tacy, którzy leczą np. ból zęba przez zapalenie papierosa. Tymczasem dym tytoniowy nie zawiera środków przeciwbólowych, a nikotyna i inne jego składniki mają ujemny wpływ na stan jamy ustnej.

 

Jakie jest jeszcze szkodliwe działanie palenia tytoniu?

 

1. działanie mechaniczne (nacisk na wargę, szczególnie u palaczy fajki);

2. działanie termiczne (temperatura może osiągnąć 60˚ C;

3. stale zmieniające się ciśnienie podczas wciągania dymu tytoniowego i wydychania powietrza

4. działanie chemiczne zależne od nikotyny i substancji smolistych.

 

Co dokładnie dzieje się w jamie ustnej u nałogowych palaczy?

 

• Pod wpływem palenia tytoniu, wskutek miejscowego działania dymu, następuje wzmożone wydzielanie śliny, jej nadmiar upośledza trawienie pokarmów, hamuje łaknienie i niekiedy zmienia poczucie smaku.

• Obniżenie odczuć smakowych spowodowane może być również przewlekłym zapaleniem błony śluzowej jamy ustnej, jakie występuje przy długotrwałym paleniu tytoniu. Taka błona śluzowa jest bardziej podatna na różne mikrourazy i dlatego u palący, częściej niż u osób niepalących, występują nadżerki i owrzodzenia.

• Stwierdzono także u palaczy występowanie różnego rodzaju powikłań po zabiegach chirurgicznych w jamie ustnej.

• Często występują też dolegliwości języka: uczucie palenia, pieczenia, nadmiernej suchości, a nawet ból.

 

Wszystko to może być dokuczliwe na co dzień. Niestety oprócz tego stwierdzono u nałogowych palaczy znacznie poważniejsze schorzenia:

 

• Produkty rozpadu palonego tytoniu i wyzwalające się ciepło, przy pewnej podatności błony śluzowej, uwarunkowanej czynnikami ogólnoustrojowymi (np. zaburzenia hormonalne, niedobory witaminowe, głównie A i B, niedokrwistość z niedoboru żelaza, mogą prowadzić do powstawania leukoplakii- rogowacenia białego, tzw. plamy palacza. Choroba ta jest zaliczana do stanów przedrakowych, to najczęstsza zmiana mająca skłonności do zezłośliwienia. Jej odsetek przejścia w raka jest dość duży –10-12% przypadków. Początkowo przebiega ona bezobjawowo, z czasem wystąpić może uczucie napięcia, pieczenia i mrowienia.

• Udowodniono także częste występowanie raka wargi i języka w zależności odpalenia. Produktami spalania tytoniu są węglowodory rakotwórcze. Możliwość zachorowania  na raka lub pojawienia się stanów przedrakowych wargi jest 3 razy większa u palaczy niż u niepalących.

• Natomiast możliwość zachorowania na raka jamy ustnej jest aż 18-krotnie większa! Dlatego niepalenie lub rzucenie palenia to ważne sposoby zapobiegania tym schorzeniom jamy ustnej. Uwaga! Rak wargi wcześnie wykryty daje 100% wyleczeń.

 

Palenie papierosów ma także swój wpływ na zęby:

 

  Powoduje ono niedobór witaminy C w organizmie (zapalenie 1 papierosa niszczy około 25 mg witaminy C w ustroju, a dzienne zapotrzebowanie wynosi 75-100 mg.)Tymczasem jej niedobór jest przyczyną kruchości szkliwa i zmian w miazdze zęba.

• Sprzyja także próchnicy zębów. Wszyscy wiedzą, bo jest to widoczne, że żeby u palaczy są przebarwione, żółtawe lub brązowe.

• Spotyka się także osad na zębach o szarym lub czarnym zabarwieniu, który jest trudny do usunięcia, gdyż wchodzi w powierzchowne warstwy szkliwa. Wprost proporcjonalne dopalenia tytoniu jest odkładanie się kamienia nazębnego.

• Poza tym u nałogowych palaczy często występują ostre i przewlekłe choroby przyzębia. Dziąsła są rozpulchnione i mogą krwawić. Taki stan skutecznie podtrzymuje istniejący kamień nazębny.

• Ponadto pozostałości dymu tytoniowego, osad i zmiany zapalne często powodują nieprzyjemny zapach z ust, co nie jest obojętne dla otoczenia.

 

Tak więc, również ze względu na stan zębów i jamy ustnej, najlepiej nie palić papierosów, o tym, że nikotyna jest trucizną i zatruwa cały organizm, niech świadczy fakt, iż pijawki przyssane do ciała namiętnego palacza odpadają i giną.

 

GDY JUŻ JESTEŚ PALACZEM ...

 

Najlepiej czyścić zęby po każdym papierosie, a przynajmniej przepłukać usta. Palacze powinni szczególnie przestrzegać higieny jamy ustnej, tym bardziej, że przy codziennym pielęgnowaniu łatwo można spostrzec różne zmiany na błonie śluzowej policzków i wargach i w porę zgłosić się do leczenia.

 

Wszelkie odleżyny, owrzodzenia, nadżerki, guzki czy stwardnienie a w obrębie jamy ustnej- i to nie tylko u palaczy- zawsze należy skontrolować u lekarza stomatologa. Jeśli po usunięciu czynników drażniących i zastosowaniu leczenia w okresie 10-14 dni nie ustąpią, muszą być zbadane w specjalnej poradni chirurgii stomatologicznej  bądź onkologicznej.

 

Rozwojowi tak niebezpiecznej choroby, jaką jest rak jamy ustnej, można w dużym stopniu skutecznie przeciwdziałać.

 

Jednak: przede wszystkim NIE PAL!

Poza tym zminimalizuj wszelkie czynniki urazowe: lecz żeby dotknięte próchnicą, usuwaj korzenie, wymieniaj uszkodzone wypełnienia oraz stare uzupełnienia protetyczne. Lecz także starannie choroby ogólne. Wpływają one na stan błony śluzowej jamy ustnej.  

 

 

W tekście powołano się na artykuł „Palenie szkodzi również jamie ustnej”[w:] „W trosce o Twój uśmiech i zdrowie”, nr 1/06, s. 34-36.