A A A
Subskrybuj kanał wiadomości RSS

Ozonoterapia

 

która wykorzystuje wybitną aktywność biologiczną ozonu (trójatomowy tlen). Gaz ten jest zabójczy dla bakterii, odpowiadających za powstawanie i rozwój próchnicy zębów. Ponadto dokładnie dociera do zmienionych chorobowo tkanek i niszczy drobnoustroje w głębi ubytku.
Metoda terapii ozonem może być wykorzystywana przy leczeniu zarówno zębów stałych, jak i mlecznych.
Zabieg na pojedynczym zębie trwa od 10 do 40 sekund i jest bezbolesny. Polega na wprowadzeniu do ubytku ozonu, który w tym krótkim czasie obejmuje chore miejsce zęba.
Warto dodać, że jest to zabieg całkowicie bezpieczny i może być przeprowadzany nawet u kobiet w ciąży.
Ozon leczy próchnicę, ale nie wypełnia ubytku, dlatego, poza zniszczeniem bakterii i ustąpieniem bólu zęba, nie dostrzeżemy efektów leczenia. Ubytek jak był, tak pozostanie, do czasu wypełnienia go plombą. Niekiedy przy początkowych zmianach próchnicowych (tj. przebarwieniach), nie ma konieczności zakładania wypełnienia. W takich przypadkach potraktowana ozonem powierzchnia zęba ulega remineralizacji - minerały ze śliny i preparatów wspomagających leczenie przenikają do zęba i wzmacniają jego strukturę. Niestety są też takie sytuacje, w których lekarz nie ma możliwości ominięcia tradycyjnych metod leczenia i musi użyć wiertła. Jednak trzeba przyznać, że ozonoterapia jest krokiem do wyeliminowania przykrych doświadczeń z gabinetu stomatologicznego.

 

Ozonoterapia w stomatologii zachowawczej.

Działanie ozonu jest niezwykle skuteczne w leczeniu pierwotnej próchnicy korzeni oraz próchnicy średniej i głębokiej.

 

W endodoncji

Wykorzystanie bakteriobójczych właściwości ozonu jest możliwe również w przypadku leczenia kanałowego. Ozon działa jako niezwykle efektywny środek dezynfekujący kanał korzeniowy. Jest to najnowsza metoda wspomagająca tradycyjne leczenie kanałowe, więc na jej temat pojawiło się niewiele jeszcze badań naukowych.

 

W protetyce

W protetyce ozon znajduje szerokie zastosowanie przy wykonywaniu stałych uzupełnień protetycznych, takich jak korony i mosty. Możliwe jest ozonowanie filaru protetycznego (najczęściej bywa to oszlifowany ząb) przed umieszczeniem na nim uzupełnienia (np. korony) w celu jego całkowitej dezynfekcji. W ten sposób można zminimalizować ryzyko rozwoju próchnicy wtórnej pod uzupełnieniem protetycznym. Niestety, tutaj również braku pełnych badań naukowych, opisujących kliniczne efekty tak prowadzonej ozonoterapii.

 

W periodontologii

W tej dziedzinie stomatologii, która zajmuje się profilaktyką i leczeniem chorób przyzębia, działanie ozonu (bakteriobójcze, grzybobójcze i wirusobójcze) może okazać się bardzo przydatne, np. przy leczeniu zmian wirusowych (m. in. opryszczki) na błonie śluzowej.

 

W chirurgii stomatologicznej i estetycznej

Właściwości ozonu (bakteriobójcze, grzybobójcze i wirusobójcze) będzie można także wykorzystać w chirurgii. Stosowanie ozonu na ranę powstałą po zabiegu chirurgicznym powinno zapobiegać występowaniu powikłań związanych z zakażeniem rany oraz przyspieszać jej gojenie.

 

 

 Źródło: „Ozonoterapia”[w:] „W trosce o Twój uśmiech i zdrowie”, nr 1/06, s. 18-19.