A A A

Najczęściej zadawane pytania

 

 

Czy zęby mleczne warto leczyć?

Oczywiście, że tak. Od stanu zębów mlecznych w dużym stopniu zależy stan przyszłych zębów stałych. Przedwczesne usunięcie zębów mlecznych grozi później poważnymi wadami zgryzu. U dzieci wszystkie kości rosną dość intensywnie, również kości czaszki. Więcej na temat zębów mlecznych znajdą Państwo w dziale „PORADY DLA RODZICÓW”.

 

Co to jest lakowanie i kiedy należy wykonać ten zabieg u dziecka?

Lakowanie jest zabiegiem profilaktycznym, którego ideą jest ochrona bruzd zębów przed rozwojem próchnicy poprzez wypełnienie ich odpowiednim materiałem. Lakowanie wykonuje się najczęściej w zębach bocznych.

 

Co daje fluoryzacja zębów?

Fluoryzacja jest zabiegiem profilaktycznym, który wzmacnia zęby. Fluor wbudowuje się w ich szkliwo i oddziałuje na obecne w nim hydroksypatyty, czyli związki wapnia.

 

Kiedy należy zacząć czyścić zęby małego dziecka?

Im wcześniej tym lepiej. Należy dbać o higienę dziąseł dziecka nawet jeśli nie ma jeszcze ząbków.

 

Kiedy dziecko powinno po raz pierwszy odwiedzić dentystę?

Dziecko powinno odbyć pierwszą wizytę u stomatologa po pojawieniu się pierwszych ząbków. Podczas wizyty lekarz nie tylko sprawdzi stan jamy ustnej, ale udzieli także wskazówek dotyczących higieny i diety malucha.

Pierwsze ubytki próchnicowe pojawiają się już u niespełna rocznych dzieci i mogą przybrać postać bardzo szybko postępującej próchnicy, tzw. wczesnej. Dlatego każde dziecko po skończeniu 1. roku życia powinno mieć już skontrolowane zęby w gabinecie stomatologicznym.

U dzieci w wieku od 0 do 2 lat można już rozpocząć profesjonalną profilaktykę fluorową. Wczesny i niepołączony z bólem kontakt dziecka ze stomatologiem wpłynie na lepszy stan zębów dziecka w przyszłości i zapobiegnie powstaniu u niego lęku przed wizytą w gabinecie.

 

HIGIENA DZIECI W WIEKU 0- 2 LAT

 

Czy i jak dieta kobiet w ciąży wpływa na stan uzębienia dziecka?

Rodzaj i ilość pokarmów spożywanych przez kobietę ciężarną ma duże znaczenie dla rozwoju zawiązków zębów mlecznych oraz pierwszych zębów trzonowych stałych, które rozwijają się częściowo już w życiu płodowym. W diecie przyszłej mamy nie może zabraknąć produktów bogatych w białko, wapń, fosfor i witaminę D (jajka, nabiał, ryby, mięso, rośliny strączkowe, zielone rośliny liściaste, produkty pełnoziarniste).

Naukowcy udowodnili, że nadmierne spożywanie przez kobietę w ciąży węglowodanów np. objadanie się słodyczami, osłabia formujące się przyszłe zęby dziecka.

 

Czy i jak należy czyścić pierwsze wyrzynające się ząbki?

Pierwsze wyrzynające się ząbki trzeba koniecznie czyścić, zwłaszcza że nie są one jeszcze w pełni zmineralizowane, a więc są bardzo podatne na próchnicę. Stomatolodzy zalecają rozpoczęcie higieny jamy ustnej u dziecka jeszcze przed pojawieniem się pierwszego ząbka. Bezzębne dziąsła niemowlęcia należy przemywać jałowym gazikiem, zwilżonym w letniej, przegotowanej wodzie lub naparze z rumianku. Gazik najwygodniej jest rozłożyć i nawinąć na palec wskazujący. W ten sam sposób myje się po każdym posiłku pierwsze ząbki mleczne, pamiętając, aby wycierać je zarówno od strony warg, jak i języka. Najważniejsze jest czyszczenie zębów dzieciom przed snem nocnym.

 

Od kiedy dzieci mogą myć zęby szczoteczką?

Około 1. roku życia należy  wprowadzić delikatne szczotkowanie zębów. W tym czasie wyrzynają się zęby boczne, które posiadają bruzdy i guzki. Takie zęby można dokładnie wyczyścić jedynie szczoteczką. Szczotkować zęby dziecku należy dwa razy dziennie, szczególnie po ostatnim

Wieczornym posiłku. Nadal należy dodatkowo kontynuować przecieranie gazikiem zębów dziecka po pozostałych posiłkach.

Dzieciom rocznym można pozwolić na próby samodzielnego szczotkowania zębów bez użycia pasty, które trzeba jednak traktować jako zabawę i oswajanie się z tą czynnością, a nie pełne umycie zębów. Uczmy dzieci, że szczoteczka służy domycia buzi, a nie innych części ciała, że nie wolno jej gryźć, rzuć i ssać. Dzieci w tym wieku powinny używać szczoteczki tylko pod opieką dorosłych.

 

Jaka szczoteczka jest odpowiednia dla dzieci do 2 lat i czym kierować się przy jej zakupie?

Szczoteczka dla najmłodszych dzieci powinna być bezpieczna tzn. powinna mieć zaokrąglone krawędzie, a zwłaszcza główkę, odpowiednią wielkość i posiadać szeroki, antypoślizgowy uchwyt wygodny dla rączki malucha i dla ręki rodzica, a także mieć miękkie włosie o zaokrąglonych końcówkach.

Ważne jest, by była kolorowa i przyciągała uwagę dziecka i tym samym zachęcała je domycia zębów. Podczas kupowania szczoteczki zwróćmy też uwagę, by była higienicznie i szczelnie zapakowana.

 

Od kiedy można czyścić zęby dzieci pastą do zębów i jak ją odpowiednio dobrać?

Do niedawna przeważał pogląd, że pastę do zębów bez fluoru należy wprowadzić u dzieci 3-4 letnich, a pastę z niskim stężeniem fluoru (250-500 ppm) dopiero wtedy, gdy dzieci potrafią płukać jamę ustną. Obecnie preferuje się wcześniejsze wprowadzenie pasty z fluorem w wyższym stężeniu(1000ppm), nawet u dzieci po 1. roku życia.

Wynika to z faktu, że dopiero pasta o wyższym stężeniu fluoru gwarantuje jego profilaktyczny wpływ na zęby, a przez to dodatkowo zabezpiecza delikatne dziecięce ząbki przed próchnicą.  

 

Jaką wybrać szczoteczkę dla najmłodszych dzieci?

Szczoteczka dla najmłodszych powinna być przede wszystkim bezpieczna, czyli powinna mieć zaokrąglone krawędzie, zwłaszcza główkę, odpowiednią wielkość, powinna być raczej mała i poręczna oraz posiadać szeroki, antypoślizgowy uchwyt wygodny dla rączki malucha i dla ręki rodzica, a także mieć miękkie włosie o zaokrąglonych końcach. Ważne jest, by była kolorowa i przyciągała uwagę dziecka i tym samym zachęcała je do mycia zębów. Podczas kupowania szczoteczki zwróćmy też uwagę, by była higienicznie i szczelnie zapakowana.

 

 

  

HIGIENA DZIECI W WIEKU 2- 5 LAT.

  

 

W jaki sposób zachęcić dzieci do mycia zębów?

Jeśli dziecko było wcześniej przyzwyczajone do codziennej higieny jamy ustnej, nie powinno być problemów z zachęceniem go do szczotkowania zębów. Motywację zwiększy opowiedzenie, dlaczego warto to robić (ochrona przed szkodliwymi bakteriami). Informacje takie powinny być przekazane językiem zrozumiałym dla malucha.

Dla dzieci we wczesnym okresie przedszkolnym ważny jest przykład ze strony dorosłych (obserwowanie rodziców szczotkujących zęby).dobrze działa również element zabawy, np. śpiewanie piosenek, szczotkowanie przy muzyce itp. Warto pamiętać, że trzeba być konsekwentnym, aby utrwalić w dziecku prawidłowe nawyki szczotkowania zębów rano i wieczorem.

 

Jak dobrać właściwą szczoteczkę do zębów dla dziecka w wieku 2-5 lat?

Szczoteczka dla dzieci starszych powinna mieć już włókna różnej długości, ułatwiające oczyszczenie trudno dostępnych miejsc na zębach bocznych i być dostosowana wielkością i kształtem do wieku dziecka: mała główka, szerszy, ale nie za gruby uchwyt, który nie będzie się ślizgał w dziecięcej rączce. Elementem zachęcającym dzieci do codziennych zabiegów higienicznych będzie z pewnością szczoteczka ozdobiona rysunkami bohaterów ulubionych bajek.

 

 

Kiedy dzieci w tym wieku mogą myć zęby samodzielnie?

Uważa się, że do 5-6.riku życia dziecka rodzice powinni nadzorować i pooprawiać wykonywane przez nie szczotkowanie. Ich rola może być jednak pomocnicza. W tym okresie dzieci nabierają sprawności manualnej i mogą uczyć się techniki szczotkowania zębów. Spotyka się także opinie, że korzystnie jest nadzorować dzieci podczas mycia zębów nawet do 11. roku życia.

 

Jakie techniki szczotkowania powinny stosować dzieci w tym wieku?

Dla dzieci w wieku przedszkolnym polecane są dwie techniki: metoda szorowania (najprostsza) lub metoda ruchów okrężnych. Przed szczotkowaniem dziecko powinno wypłukać usta. Najpierw myje się zewnętrzną powierzchnię zębów, od tylnych do przednich, w pierwszej metodzie - szorując poziomymi prostymi ruchami, a w drugiej wykonując ruchy okrężne tak, jak przy rysowaniu kółek. Następnie, w obu metodach postępuje się tak samo- przy szeroko otwartych ustach szoruje się powierzchnie wewnętrzne zębów, wykonując ruchy wymiatania w kierunku od dziąsła, oddzielnie dla zębów górnych i dolnych. Na koniec szczotkuje się okrężnymi ruchami powierzchnie żujące zębów.

 

Jaka ilość pasty jest odpowiednia dla dziecka w tym wieku?

Jeśli dziecko nie umie wypłukać jamy ustnej, pastę dozuje się tak, jak w przypadku dzieci najmłodszych. Dzieciom, które opracowały już płukanie buzi, nakładamy pastę o objętości małego ziarna grochu i wciskamy ją we włosie szczoteczki. Pomocne jest, gdy na włosiu szczoteczki znajduje się wskaźnik ilości pasty.

 

Jak długo i jak często dzieci powinny szczotkować zęby?

Dzieci powinny mieć szczotkowane zęby (przez osobę dorosłą i częściowo samodzielnie) przez około dwie – trzy minuty, co najmniej dwa razy dziennie, a najlepiej po każdym posiłku. Najważniejsze jest wieczorne mycie zębów, po którym maluchy nie powinny nic jeść i pić poza wodą niegazowaną.

 

Kiedy najlepiej zabrać dziecko do ortodonty?

Około 3.roku życia, kiedy dziecko ma już wyrznięte wszystkie zęby mleczne. Jeśli ortodonta nie stwierdzi zaburzeń zgryzu, to następną wizytę należy odbyć wtedy, gdy dziecko będzie miało 4 siekacze stałe górne i dolne (tzw. jedynki i dwójki), czyli około 8.roku życia.

 

HIGIENA DZIECI W WIEKU POWYŻEJ 5- CIU LAT.

 

Czy dzieci w tym wieku mogą myć zęby samodzielnie?

Dzieci powyżej 5.roku ,życia w większości szczotkują już zęby samodzielnie. Potrafią już płukać jamę ustną. Czasami tylko mogą potrzebować pomocy osoby dorosłej. Dzieci około 7.roku życia potrafią rozgraniczać zabawę i obowiązek, są bardziej odpowiedzialne. Codzienna higiena jamy ustnej powinna stać się dla nich miły, ale jednak- obowiązkiem.

 

Jak dobrać odpowiednią szczoteczkę do zębów dla tych dzieci?

Szczoteczka powinna być nie tylko kolorowa i ozdobiona postaciami z bajek, ale i wygodna. Dzieci powyżej 5. roku życia są wyraźnie sprawniejsze manualnie niż dzieci młodsze i chwytają szczoteczkę, opierając kciuk o jej uchwyt. Szczoteczka zatem powinna być nieco większa niż dla malucha i mieć wyprofilowane i wygodne oparcie dla kciuka. Dodatkowe elementy wzbogacające funkcję szczoteczki, np. powierzchnia doczyszczenia języka i policzków, nie tylko poprawiają jej skuteczność, ale też są atrakcją dla dzieci.

 

Jak często należy zmieniać szczoteczkę do mycia zębów dzieciom?

Szczoteczka skutecznie spełnia swoją funkcję, gdy włosie jest proste i sprężyste oraz nie rozchyla się na końcach. Zużycie szczoteczki zależy od czasu i siły, z którą dziecko jej używa. Najmłodsze dzieci używają szczoteczki z powodzeniem przez 2-3 miesiące, a starsze krócej:2 a nawet miesiąc.

 

Czy dzieci powinny szczotkować język i policzki?

Na powierzchni błony śluzowej jamy ustnej, a zwłaszcza na bogatej w brodawki powierzchni języka osiedla się duża ilość bakterii. Dlatego, dla utrzymania dobrej higieny powinno się oczyścić również język i policzki. Młodsze dzieci mogą mieć odruch wymiotny podczas dotykania powierzchni języka, więc jego czyszczenie jest ograniczone. Dzieci starsze można zachęcać do higieny jamy ustnej kupując im dziecięce szczoteczki ze specjalną powierzchnią do czyszczenia policzków i języka.

 

 

Czy dzieci powyżej 5. roku życia mogą używać innych produktów do higieny jamy ustnej niż szczoteczka i pasta?

Stomatolodzy zalecają używanie szczoteczek do czyszczenia języka, które często są połączone ze szczoteczką do zębów oraz płynów do płukania jamy ustnej przeznaczonych dla dzieci. Dodatkowo dzieci powyżej 5. roku życia można uczyć samodzielnego posługiwania się nicią dentystyczną. Używanie nici jest szczególnie ważne po wyrznięciu się pierwszego trzonowego stałego zęba (tzw. szóstki). Czyścimy nią przestrzeń pomiędzy szóstką a ostatnim zębem mlecznym.

 

HIGIENA DOROSŁYCH

 

Czy to prawda, że zęby najlepiej myć szczoteczką z twardym włosiem?  

Nie, najczęściej rekomendowaną twardością włosia jest włosie średnie i miękkie, ponieważ występuje najniższe ryzyko mechanicznego uszkodzenia dziąseł podczas szczotkowania. Dodatkowo stosowanie twardej szczoteczki jest przyczyną powstawania ubytków klinowych (przyszyjkowe starcie szkliwa).

 

Czy jeżeli występuje krwawienie dziąseł to lepiej nie szczotkować zębów?

Nie, zęby są utrzymywane przez tkanki przyzębia łącznie z kością wyrostka zębodołowego. Niewłaściwa higiena jamy ustnej jest przyczyną odkładania się płytki nazębnej, która mineralizuje przekształca się w kamień nazębny pokrywający powierzchnię zęba. Kamień nazębny podrażnia mechanicznie dziąsła powodując rozwój zapalenia, a w konsekwencji doprowadza do ich recesji i utraty tkanki podtrzymującej zęby. Jeżeli pacjent po usunięciu kamienia doświadczy ruchomości zębów jest to ewidentny sygnał, że zaniedbaliśmy higienę jamy ustnej i jak najszybciej należy rozpocząć leczenie. Profesjonalne usuwanie kamienia nazębnego pomaga zapobiegać utracie tkanek przyzębia, którym zapobiega przestrzeganie regularnych wizyt kontrolnych.

 

Czy przygryzanie aspiryny na bolącym zębie zniesie objawy?

Nieprawda, bezpośrednie przyłożenie aspiryny na bolący ząb nie zniesie dolegliwości bólowych. Ponadto aspiryna, czyli kwas acetylosalicylowy może doprowadzić do powstania podrażnienia tkanki miękkiej otaczającej ząb. W momencie wystąpienia dolegliwości bólowych należy skontaktować się z lekarzem stomatologiem tak szybko, jak to możliwe.