A A A

Jak walczyć z przykrym zapachem z ust

 

Czy jest halitoza?

 

Halitoza to nazwa kliniczna oznaczająca przykry zapach z ust, określany też jako cuchnący oddech. Jest przede wszystkim powodowany przez lotne związki siarki (VSC) występujące w wydychanym powietrzu.

 

Powstawanie halitozy

 

Halitoza występuje u około jednej czwartej osób. W około 9 na 10 przypadków jej źródłem jest jama ustna, w tym przede wszystkim język. Wbrew powszechnemu przekonaniu, choroby uszu, nosa i gardła odpowiadają za nieprzyjemny zapach z ust u mniej niż 1 na 10 osób, a choroby układu pokarmowego nawet jeszcze rzadziej.

 

W większości przypadków przyczyną przykrego zapachu z ust jest rozkład substancji organicznych, takich jak nieusunięte resztki pokarmowe, martwe komórki naskórka i składniki śliny, przez Gram-ujemne bakterie w jamie ustnej. Rozkład bakteryjny aminokwasów zawierających siarkę powoduje powstanie lotnych związków siarki, podstawowych substancji powodujących powstawanie przykrego zapachu. Powierzchnia języka jest częścią jamy ustnej, w której jest zlokalizowana większość (60-80%) bakterii powodujących nieprzyjemny zapach ulatniający się z ust. Bakterie te osiadają na języku tylko wówczas, gdy przez dłuższy czas nie usuwa się obecnego na nim nalotu.

 

Przyczyny halitozy

 

U osób z halitozą występuje bardziej intensywny nalot na języku. Gęstość komórek bakteryjnych na jednostkę powierzchni języka jest u nich 25 razy większa niż w przypadku osób bez halitozy. Dlatego w tej grupie pacjentów niezwykle istotne znaczenie ma czyszczenie języka.

 

Dodatkowe czynniki sprzyjające halitozie:

- zapalenie dziąseł, parodontoza;

- zmniejszenie przepływu śliny;

- niski poziom higieny jamy ustnej;

- niewykryta lub nieleczona próchnica;

- resztki pokarmowe w protezach zębowych;

- oddychanie przez usta;

- stres;

- palenie papierosów;

- spożywanie alkoholu;

- stosowanie niektórych leków;

- inne miejsca zakażenia (kandydoza, zapalenie wokół korony wyrzynającego się zęba, zapalenie tkanek wokół implantów);

 

Porady i zalecenia

 

Ludzie na ogół niechętnie rozmawiają na temat przykrego zapachu z ust z własnej inicjatywy.

Poza codziennym myciem zębów, istnieją również inne zabiegi, które pacjent może wykonywać w domu, aby zmniejszyć nasilenie przykrego zapachu z ust. Zaleca się:

- czyszczenie języka w celu usunięcia znajdującego się na nim nalotu;

- czyszczenie przestrzeni międzyzębowych, aby zmniejszyć ilość resztek pokarmowych dostępnych dla bakterii;

- stosowanie specjalnego płynu do płukania jamy ustnej, który na udokumentowane klinicznie działanie zwalczające bakterie odpowiedzialne za występowanie przykrego zapachu z ust;

 

PŁYN MERIDOL HALITOSIS zwalcza przyczyny przykrego zapachu z ust dzięki potrójnemu mechanizmowi działania. To wielokierunkowe działanie zapewnia unikalne połączenie aktywnych związków i substancji neutralizujących przykry zapach.

 

Związek kompleksowy aminofluorku ifluorku cynawego dezaktywuje bakterie na powierzchni języka i w jamie ustnej poprzez uwalnianie jonów cynawych, które hamują ich metabolizm. Mleczan cynku neutralizuje lotne związki siarki powstałe w wyniku rozkładu aminokwasów, takich jak cysteina imetionina. Jony cynkowe tworzą nierozpuszczalne siarczki, co powoduje skuteczną neutralizację. Z kolei substancje neutralizujące przykry zapach z ust- aromatyczne estery i substancje czynne- redukują metabolizm bakterii odpowiedzialnych za powstawanie przykrego zapachu, hamując enzymatyczną konwersję aminkowasów do VSC.

 

Rezultatem tego działania jest długotrwałe uczucie świeżości w jamie ustnej i pewność, że oddech jest zawsze świeży i przyjemny dla otoczenia. Płyn Meridol HALITOSIS zachowuje neutralną równowagę mikroflory jamy ustnej. Jego wyjątkowa skuteczność została potwierdzona w badaniach naukowych. Efekt działania jest odczuwalny już po pierwszym zastosowaniu. Podwójny związek fluoru zapewnia skuteczną ochronę przed próchnicą.