A A A

Co zrobyć, by dziecko nie bało się dentysty

 

Pierwsze spotkanie dziecka z dentystą jest wydarzeniem, które może mieć poważne konsekwencje dla jego późniejszego nastawienia do leczenia stomatologicznego. Dlatego tak  ważne jest odpowiednie przygotowanie małego pacjenta do wizyty w gabinecie, bowiem prawidłowy jej przebieg jest podstawowym czynnikiem wpływającym na sukces w późniejszym leczeniu.

Negatywne doświadczenia z dzieciństwa związane z wizytą u dentysty, mogą być jedną z przyczyn dentofobii. W przypadku dzieci można mówić o dwóch głównych powodach strachu przed stomatologiem. Pierwszy powstaje na bazie własnych, bolesnych przeżyć podczas leczenia, np. w przypadku, gdy dziecko trafia pierwszy raz do dentysty z kilkudniowym bólem zęba, którego stan uniemożliwia całkowicie bezbolesne przeprowadzenie zabiegu. Drugi z kolei wynika z przekazania dziecku komunikatu mówiącego o tym, że leczenie stomatologiczne wiąże się z bólem. Dziecko odbiera wówczas sygnał, że wizyta u stomatologa jest równoznaczna z bólem, który mu towarzyszy.

Jedną z podstaw zapobiegania dentofobii u dzieci jest edukacja rodziców w tymzakresie, polegająca na uświadomieniu im znaczenia i konsekwencji pierwszej wizyty dziecka u dentysty.
Poniżej prezentujemy państwu praktyczne wskazówki, które pomogą odpowiednio przygotować dziecko na pierwszą wizytę w gabinecie stomatologicznym oraz zmniejszyć jego strach z tym związany.

 

8 pewnych poradROZMOWA Z DZIECKIEM

Przed wizytą u stomatologa należy koniecznie porozmawiać z dzieckiem i szczegółowo wyjaśnić mu przebieg wizyty. Dziecko odczuwa lęk przed tym, co jest mu nieznane i obce, dlatego w takiej sytuacji można powiedzieć mu, że idzie z mamą lub tatą na spotkanie z nowym znajomym-dentystą, który np. sprawdzi czy zęby są zdrowe. Również my jako lekarze, wiedząc o tym, że dziecko gości po raz pierwszy w gabinecie, zaznajamiany je ze sprzętem stomatologicznym oraz podstawowymi narzędziami potrzebnymi do wykonania zabiegu. Najczęściej pierwsza wizyta małego pacjenta w naszym gabinecie jest wizytą adaptacyjną, na której oceniamy jaki jest poziom strachu dziecka, na ile jest ono przygotowane do podjęcia jakichkolwiek czynności stomatologicznych, przedstawiamy rodzicom (na tyle, ile jest to możliwe) stan uzębienia, wynikłe wady, plan leczenia, a także sposoby, jakimi można przeprowadzić owe leczenie. 

 

ZABAWA W DENTYSTĘ

Stwarzanie w domu atmosfery, że wizyta u stomatologa to coś strasznego, sprawi, że dziecko przejmie negatywne nastawienie rodziców i niepotrzebnie zacznie się bać. Jednym ze sposobów ograniczenia obaw jest wspólna zabawa w dentystę lub czytanie książeczek związanych z wizytą w gabinecie. W naszej poczekalni są do dyspozycji dzieci książeczki, których tematyka związana jest z wizytą małego pacjenta w gabinecie, a ich bohaterowie borykają się z różnymi problemami natury stomatologicznej.    

 

WYBÓR DENTYSTY
Przed decyzją o wyborze lekarza rodzice powinni osobiście odwiedzić gabinet i porozmawiać ze stomatologiem. Warto pamiętać, że przyjazny gabinet to nie tylko wystrój budzący pozytywne skojarzenia i specjalnie przygotowany kącik dla dziecka, ale przede wszystkim życzliwy personel, który potrafi odpowiednio postępować z dzieckiem w sytuacjach stresowych.

 

WIZYTA ADAPTACYJNA
Kontakt dziecka z dentystą najlepiej jest rozpocząć od wizyty kontrolnej, która pozwoli maluchowi zapoznać się z nowym miejscem. Stomatolodzy zalecają, aby miała ona miejsce nie później niż do 3. roku życia.

 

PIERWSZE LECZENIE
Nie zawsze jednak pierwsza wizyta u stomatologa może być wizytą adaptacyjną. Czasami już podczas pierwszej wizyty okazuje się, że zęby dziecka wymagają leczenia. W takim przypadku ryzyko negatywnych skojarzeń z dentystą jest większe, dlatego w przypadku strachu dziecka przed bólem, lekarz może zastosować miejscowe znieczulenie.

 

PRZEBIEG WIZYTY
Rodzic powinien zwrócić uwagę, aby podczas wizyty stomatolog posługiwał się zrozumiałym dla dziecka językiem i unikał specjalistycznych, często budzących lęk sformułowań typu „ekstrakcja” czy „borowanie”. Lekarz może zaangażować dziecko w proces leczenia, np. przez wybór koloru wypełnień, tak aby czuło, że współuczestniczy w podejmowanych decyzjach.

 

PLANOWANIE WIZYTY
Najlepsza pora na wizytę u dentysty to ten moment w ciągu dnia, w którym dziecko ma zazwyczaj najlepszy humor, nie jest śpiące ani zmęczone. Dlatego warto umówić się na konkretną godzinę. Jeżeli czas oczekiwania w kolejce się przedłuży można zainteresować dziecko książeczką lub zabawką.

 

NAGRODA
Zakończeniem wizyty powinna być nagroda, np. dyplom za odwagę czy zakup nowej zabawki. Stanowi ona bowiem motywację do następnych wizyt w gabinecie stomatologicznym.

 

W tekście powołano się na artykuł „Dziecko w gabinecie stomatologicznym”[w:] „W trosce o Twój uśmiech i zdrowie”, nr 1/06, s. 3-6.