A A A

Cała prawda o ząbkowaniu

Ząbkowanie to naturalny proces wyrzynania się zębów mlecznych u niemowląt. Jest to proces naturalny, ale dość długi. Rozpoczyna się ok. 5 miesiąca życia, a kończy na przełomie 2-3 roku.
W momencie wyrzynania się zębów dziecko staje się często niespokojne i płaczliwe. Niekiedy dzieci cierpią w tym czasie na takie dolegliwości jak biegunka i gorączka. Większość rodziców łączy te fakty, choć nie ma na to dowodów, że ich przyczyną jest właśnie ząbkowanie.
Pierwsze pojawiają się dolne środkowe siekacze, kilka miesięcy później dwa lub cztery siekacze górne, a następnie siekacze boczne dolne.
Początek wyrzynania się zębów jest uwarunkowany genetycznie i zależy również od budowy i odporności dziecka. Niektóre dzieci zaczynają ząbkować dopiero pod koniec 1. roku życia i jest to jeszcze zgodne z normami fizjilogicznymi.
Po kilku miesiącach pojawiają się pierwsze trzonowce (czwórki), następnie kły (trójki) i drugie trzonowce (piątki).żeby dolne z reguły wyrzynają się wcześniej niż górne.

 

OBJAWY ZĄBKOWANIA

Nasilone ślinienie, rozpulchnienie, obrzęk dziąseł, niepokój, drażliwość dziecka, zaburzenia jego snu, utraty apetytu lub zmiana rytmu karmienia, czasami: gorączka, biegunka, zaparcia, wymioty, wysypka – w przypadku ich zaobserwowania należy bezwłocznie zasięgnąć porady stomatologa bądź pediatry.

 

SPOSOBY NA OGRANICZENIE PRZYKRYCH OBJAWÓW:

masaż dziąseł dziecka za pomocą np. gumowego gryzaczka (można go trzymać w lodówce, aby miał również działanie chłodzące); podawanie dziecku chłodnych płynów; smarowanie dziąseł preparatami przeciwzapalnymi: np. Dentinox-gel lub  (oba mogą być stosowane od trzeciego miesiąca życia); należy jednak pamiętać, aby żeli i płynów przeznaczonych do używania w okresie ząbkowania nie należy stosować w nadmiarze; okresowo- stosowanie pod nadzorem lekarza i w odpowiedniej dawce środków przecibólowych, np. paracetamol.
Ograniczenie spożywania przez dziecko słodyczy; Uczenie dziecka jak najwcześniej mycia zębów;

 

Źródło: „Mleczaki to też ważne zęby”[w:] „W trosce o Twój uśmiech i zdrowie”, nr 1/06, s. 8-9.